TÜM ANADOLU YAKASINDA 7 / 24 TAMİRCİNİZ !
0533 480 92 86
  • Hizmet Bölgemiz
    TÜM ANADOLU YAKASI
  • Mesai Saatlerimiz
    7 GÜN 24 SAAT
  • 0216 332 79 84

KALORİFER PETEK TEMİZLİĞİ

PETEKLERİM ISITMIYOR

0216 332 79 84 | 0533 480 92 86

  • KALORİFER PETEK TEMİZLİĞİ TEMİZLEME

Kış aylarında en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi de ısınma ihtiyacıdır ki bu konuda hem maddi açıdan sıkıntıya girmeden hem de nitelik açısından gereksinimlerimizi karşılayacak sistemleri tercih etmek doğru olacaktır. Bununla birlikte, hangi sistemi tercih edersek edelim, petek bakımı ısınma performansını arttırmak adına dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Petek bakımı yaptırmak, yaşam alanlarında ısı kalitesinin düşmesine engel olduğu gibi, ısı yayılımının dengeli ve kaliteli olmasını da sağlar. Üstelik düzenli olarak petek bakımı yaptırmak, ısıtma tesisatlarının diğer parçaları gibi, bizlere hem ısı tasarrufu sağlar hem de daha düşük ısınma faturası olarak geri döner.

Eğer peteklerinizin belirli alanları ısınmıyorsa, kombinize en uzak mesafedeki peteğinizin ısı performansı belirgin olarak daha düşükse, peteklerinizden koyu renkli bir sıvı geliyorsa, kombiniz olağandan daha fazla ses çıkartıyorsa ya da sürekli bir basınç problemi yaşıyorsanız petek bakımı zamanınız gelmiş demektir.

Petek bakımı ile kastedilen peteklerin kireç tortularından arındırılması, basıncın ayarlanması, sistemde biriken havanın alınması gibi işlemleri kapsar.

Ne zaman petek temizliği yapılmalı?
Tahmin edileceği üzere petek temizliği için en doğru zaman sonbahardır. Isınma sistemlerinin daha iyi performans göstermesi ve sağlıklı çalışması açısından kıştan önce bakımlarını yaptırmak hem tasarruf yapmak hem de daha iyi ısınmak adına birçok avantaj sağlar. Periyodik bakım ve temizleme işlemlerinin senede bir kere yapılması önerilmektedir.

Bunun dışında en belirgin temizlik ihtiyacı peteklerin gerektiği gibi ısı yaymaması durumunda belirir. Özellikle, uzun yıllar boyunca kullanılan kalorifer tesisatları suyun kimyasal özelliklerine uygun olarak 2 ila 5 yıl arasında kireçleme, paslanma, çamurlaşma ve katmanlaşma gibi problemli oluşumlarla karşılaşır. Kalorifer peteklerinde oluşan bu kirlenmeler tesisat içerisinde oluşan suyun peteklere temas etmesini engeller. Bu da önemli ölçüde verimliliği ve ısı performansını düşürür.

Bu gibi durumlarda genellikle daha yüksek derecelerde kombi çalıştırılır ve otomatik olarak ısınma giderleri artar. Halbuki önemli olan sağlıklı bir şekilde sıcak suyun peteklerden geçişinin sağlanmasıdır. Bu bakımdan, ısı performansının gözle görülür bir biçimde azaldığı durumda petek temizliği en ekonomik çözüm olacaktır.

Radyatör nasıl temizlenir?
Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Kendi başınıza yapacağınız petek temizliği esnasında radyatörlerinize zarar verebilir ve evinize tamirat için tesisatçı çağırmak zorunda kalabilirsiniz. Öte yandan rastgele çağıracağınız bir tesisatçı radyatörünüzde bulunan suyu değiştirip sadece bir pas önleyici takarak yüksek bir ücret karşılığında radyatörlerinizi temizlemiş gibi gözükebilir. İşte bu yüzden işini profesyonel bir şekilde yapan uzman firmalarla görüşerek garantili bir hizmet almanız önem arz eder.

Ana hatlarıyla petek temizliği işlemini anlatmak gerekirse, özel cihazlarla peteklerinizin içine yayılan kimyasal maddeler sayesinde peteklerinizin içinde oluşan paslanma, kireçlenme giderilir ve kimyasal madde peteklerden arındırılarak temizlik işlemi sonlandırılır.

Tek tek radyatörlerin sökülerek tazyikli suyla temizlenmesi, pis suyu filtre edecek herhangi bir araç kullanılmadan sadece kimyasal madde kullanımı çeşitli sebeplerden dolayı tavsiye edilmez.

Sık karşılaşılan kalorifer tesisatı arızaları
Öncelikle arıza sebeplerini aşağıdaki gibi üç ana başlıkta toplayabiliriz.

Kullanım hataları: Bakımları düzenli bir şekilde yapılmayan tesisatlar her türlü arızaya açık olacaktır.

Hatalı üretim: Üretim hataları, özellikle döküm parçalarda sık karşılaşılan arıza sebeplerindendir.

Tesisat ömrü: Genellikle metal malzemelerin yoğun olarak kullanıldığı tüm cihazların bir ömrü vardır. Kalorifer tesisatlarının ideal ömrü 10 yıl olarak kabul edilmektedir. Bu sürenin sonunda metal yorgunluğuna bağlı bazı arızalarla karşılaşma olasılığı artmaktadır.

Sistemin gürültülü çalışması, herhangi bir sebep yokken stop etmesi, aşırı ısınma veya yoğunlaşma, ısı performansının azalması en sık karşılaşılan arızalardandır. Termostat arızalarından, kombi arızalarına, radyatör boyutlarından, sistem içerisindeki suya kadar bir dizi sebepten dolayı bu şikayetlerle karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda profesyonel bir ekip ile soruna çözüm aramak en doğru hareket olacaktır..

Her türlü doğalgaz, su tesisatı, sıhhi tesisat kurulum, montaj, bakım, onarım sorunlarınızda (İstanbul Anadolu Yakasındaki tüm ilçelerde ve mahallelerde) 7 gün 24 saat 0216 332 79 84 ve 0533 480 92 86 numaralı irtibat numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.