TÜM ANADOLU YAKASINDA 7 / 24 TAMİRCİNİZ !
0533 480 92 86
  • Hizmet Bölgemiz
    TÜM ANADOLU YAKASI
  • Mesai Saatlerimiz
    7 GÜN 24 SAAT
  • 0216 332 79 84

| KIRMADAN SU KAÇAĞI TESPİTİ

  • KIRMADAN SU KAÇAĞI TESPİTİ

Su kaçağı, tesisata gelen yüksek basınçlı su nedeniyle su borularında meydana gelen hasarlardan veya pis su gideri olarak bilinen boruların bağlantı yerlerinde bulunan contaların görevlerini yapamamaları halinde meydana gelen su sızıntılarına, su kaçağı denir. Su kaçağı sadece bizim değil çoğu zaman komşularımızın korkulu rüyası haline gelmiş oldukça ciddi bir problemdir.

Su Kaçağı Tespit Edilmezse Ne Olur?
Kaçak suyun nereden kaynaklandığı tespit edilmediği takdirde oldukça büyük sorunlara yol açmaktadır. Su kaçakları tespit edilmedikleri takdirde öncelikle su faturalarınız büyük ölçüde artacak demektir. Ayrıca, kaçağın oluştuğu bölgeye oranla duvarlarınızda, zemininizde ya da fayanslarınızda geri dönüşü zor hasarlarda meydana gelebilir. Ancak, en önemlisi kaçağın zemine sızması nedeni ile alt komşunuzun tavanında oluşacak hasarlardır. Su kaçaklarınızı ihmal etmeniz halinde yüklenmeniz gereken maddi ve manevi yükümlülükler tahmin ettiğinizin de üzerinde olacaktır. Bu nedenle su kaçakları ile ilgili dikkatli davranmak gerekmektedir.

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?
Oldukça yakın bir döneme kadar su kaçaklarının tespit süreci oldukça zor ve uğraştırıcı bir süreçti. Söz konusu kaçak tespit edilene dek evlerde ve işyerlerinde kırılmadık yer kalmaz yaşam alanlarımız inşaat alanlarını aratmayacak bir görüntüye bürünürdü. Günler boyunca banyolar, tuvaletler ve lavabolar kullanılamaz bir hal alırdır. Bu yaşam kalitesini etkileyen ve hayatı büyük ölçüde zorlaştıran sürecin yanı sıra yüklenmek zorunda olduğumuz maddi giderlerde belimizi oldukça ciddi olarak bükerdi.

Su kaçakları genel olarak kaçağın oluştuğu yerde yaşayanlardan çok alt komşuları tarafından tespit edilen bir sıkıntıdır. Çünkü kaçak su betona sızar ve aralıksız olarak akıntı yapmaya devam eder. Zaman içerisinde bu akıntılar nedeni ile alt komşumuzun tavanında nemlenme ve dökümlemeler meydana gelir. Bunun nedenlerinden biri zeminlerde kullanılan alt izolasyonların üst izolasyonlardan daha az olmasıdır. Bu durumda karşılaşacağımız problem hepimizin tahmin edebileceği gibi iki kat daha fazladır.

Su kaçaklarınızı anlayabileceğiniz bir diğer neden ise su faturalarınızda karşılaşacağınız ani yükselmelerdir. Evinizin tesisatında su kaçağı olduğundan şüpheleniyor ancak kesin olarak bilmiyorsanız bunu anlayabilmenin oldukça kolay bir yolu bulunmaktadır. Su kaçağınızın olup olmadığını anlayabilmek için evde bulunan su bataryalarının hepsini kapatarak su sayacınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer su sayacınız tüm bataryalarınız kapalı olmasına rağmen hala dönmeye devam ediyorsa tesisatınızı kontrol ettirmenizin vakti gelmiş demektir.

Neyse ki teknoloji tüm hızıyla her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji sayesinde artık tüm işler çok daha kolaylaşıyor. Eskiden su kaçakları insanlar için oldukça korku ve sıkıntı yaratan bir problem olmasının aksine günümüzde birbirinden modern kaçak su tespit cihazları ile su kaçağının meydana geldiği tesisatı ve boruyu bulmak oldukça kolay. Son teknoloji cihazların yardımı ile artık ev ve işyerlerimiz inşaat alanına dönmeden söz konusu su kaçakları tespit edilebiliyor ve oluşacak hasar mümkün olduğunca minimize edilebiliyor.

Kaçak su tespitinin yapılmasında en önemli nokta hiç kuşkusuz ki kaçağın tespit edilmesi ve tamiratının yanı sıra bu sürecin fayans, zemin ve duvar gibi yerlerin kırılmadan yapılabilmesidir. Artık gelenekselleşmiş su kaçağı tespit yöntemlerini rafa kaldırmanın tam da zamanı. Söz konusu kaçağı tespit edebilmede birbirinden teknolojik birçok ürün kullanılıyor. Bunlar akustik dinlemeli, kameralı ya da detektörlü su kaçağı tespit cihazlarıdır. Bu nedenle su kaçağı problemi ile karşılaşmanız halinde çalışacağınız firmanın yöntemlerini mutlaka öğrenmelisiniz.

Ayrıca elektromanyetik tesisat ve boru bulma cihazı, özel elektromanyetik amfi cihazı aracılığı ile boruların içerilerine salınan içerikleri özel maddeler aracılığı ile de su sızıntısının oluştuğu yerin tespiti hemen yapılabiliyor. Su kaçaklarını tespit etmekte kullanılan cihazların hemen hemen hepsi teknolojinin son imkânlarından faydalanılarak tasarlanan cihazlar olduğu için su kaçağı tespiti döküp kırmadan ve oldukça kısa bir süre içerisinde zahmetsizce yapılabilmektedir.

İşyerlerinde ve konutlarda oluşan su kaçakları için kullanılan modern cihazlar sayesinde temiz su tesisatlarında ki şikâyetlerde oldukça güvenilir yöntemlerde tespit edilebilmektedir. Evinde su kaçağı oluşan hemen hemen herkesin aklına kısa sürede çözüm bulabilmek adına en yakın tesisatçıya başvurmak gelebilmektedir. Ancak buralardan alacağınız hizmetlerde su kaçağının tespit edilebilmesi adına mutfağın, banyonun ya da zeminde bulunan parkelerin kırılması gerekebilir. Çünkü kaçak su ya da su sızıntısı çıplak gözle tespit edilememektedir.

Su Kaçağı İçin Tadilatsız İşlem Nasıl Olur?
Geleneksel yöntemleri kullanarak çalışan tesisatçılar duvarlarda görülebilen su sızıntılarını tespit edebilmek amacı ile kaçağın meydana geldiği kaynağı bulana dek o bölümü kırmak zorunda kalmaktadır. Bu da dolayısı ile duvarda oldukça büyük bir bölgenin kırılacağı anlamına gelmektedir. Netice itibari ile genel olarak bu tarz su kaçaklarının kaynakları oldukça farklı bir yerde çıkmaktadır. Bilinmesi gereken şey suyun oluştuğu yerden değil duvarda bulduğu en uygun yerden sızdığıdır.

Uzman Kuruluş İle Çalışmanın Faydaları
Su kaçakları daha önce de bahsettiğimiz gibi geleneksel yöntemler kullanılarak tespit edilemeyecek sorunların başında gelmektedir. Kaçaklar kendilerini genelde ev içinde çok alt komşunun tavan ya da duvarında gösteriri. Alt kat komşunuz size bu tarz bir şikâyet ile geliyorsa ilk yapmanız gereken şey işinde uzman bir kuruluştan yardım almaktır. Uzman kuruluşların işinde profesyonel ustalar ve son teknoloji cihazlar ile verdikleri hizmetler sayesinde evinizde hiçbir yeri kırıp dökmeden su sızıntısı oldukça kısa bir sürede ve büyük bir ustalık ile tespit edilmektedir. Uzman firmalar çalıştırdıkları ustalarına kullandıkları ve kullanacakları cihazlar ile ilgili özel olarak eğitimler aldırmaktadır. Bu nedenle ustalar neyi neden kullandıklarını ve neyi ne ile daha kolay tespit edebileceklerini oldukça net olarak bilmektedir.

Su Kaçağını Dinleyerek Bulma
Uzman firmaların her biri dalında uzman olan personellerinin kullandıkları cihazla dinleme yöntemli su kaçağını tahminin oldukça altında bir sürede tespit etmekte ve söz konusu kaçağı onarabilmek adına su tesisat borularına kolayca ulaşabilmektedir. Su kaçağını dinleyerek bulma yönteminin sağladığı en büyük avantaj hiç şüphesiz ki su tesisat borularına ulaşabilmek adına ne fayans, ne parke ne de duvarlarınızın kırılmak zorunda olmamasıdır. Bu sayede su kaçağı problemlerinizde gerçekleştirilen işlemlerin arkasından tadilata gerek olmaması sizi hem manen hem de madden üzecek sorumluluklardan da kurtarmış olur.

Su kaçağını tespit edebilmeleri ve onarabilmeleri için çağıracağınız uzman firmaların personelleri ilk olarak su borularının yerini tespit etmek isterler. Bu tespiti yapabilmek adına da elektromanyetik olarak çalışan su borusu ve tesisat bulma cihazını kullanırlar. Söz konusu cihaz yardımı ile evinizin hiçbir yeri zarar görmeden su tesisatınızın ve borularınızın yeri tespit edilebilmektedir.

Akustik ses dinleme, termal görüntü alma cihazı ve elektromanyetik su kaçağı bulma cihazları kullanılarak tesisatınızda oluşan sorunun noktasal olarak ana kaynağı ve söz konusu kaçakların tam olarak hangi bölgede oluştuğuna dair kesin veriler alınır. Bu verilerin ışığında su tesisat borularınızdaki arızalara ulaşılır ve söz konusu su kaçağına sebep olan parça yenisi ile değiştirilerek su kaçakları önlenmiş olur.

Her türlü doğalgaz, su tesisatı, sıhhi tesisat kurulum, montaj, bakım, onarım sorunlarınızda (İstanbul Anadolu Yakasındaki tüm ilçelerde ve mahallelerde) 7 gün 24 saat 0216 332 79 84 ve 0533 480 92 86 numaralı irtibat numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.