TÜM ANADOLU YAKASINDA 7 / 24 TAMİRCİNİZ !
0533 480 92 86
  • Hizmet Bölgemiz
    TÜM ANADOLU YAKASI
  • Mesai Saatlerimiz
    7 GÜN 24 SAAT
  • 0216 332 79 84

| ROBOTLA PİMAŞ TESİSAT TIKANIKLIK AÇMA

  • KLOZETİM SU KAÇIRIYOR / SIZDIRIYOR !

Kullanılan yerlerden (banyo, küvet ve bataryalar) gelen suları bina dışarısındaki rögara ya da su ana borusuna ileten düşey döşenmiş boru bölümüne Pimaş denilmektedir. PVC den üretilen pimaş boru hatlarında en sık karşımıza çıkan sorun tıkanmadır.

Pimaş Neden Tıkanır?
Pimaşlarda tıkanıklık olmasının en başında kullanım hataları yer almaktadır. Pimaşın içine atılmış olan maddeler (tuvalet kâğıdı gibi) zamanla birikip su giderini tıkayıp su tahliyesi yapılmasına engel olur. Tıkanıklığa sebep olan bir diğer madde ise inşaat malzemelerinin pimaşa sıkışması ve suyun tahliye edilememesi akla gelen ilk sebeplerdir.

Bu sebeplerin yanında borularda meydana gelen çökmeler, hatalı eğilimlerden kaynaklanan tıkanıklarda meydana gelmekte. Borulardaki eğilimi önlemek için işinde uzman kurumsal firmalar pimaş tesisatlarında hassas terazi kullanmaktalar.

Kırmadan Pimaş Nasıl Açılır?
Önceleri pimaş tıkanıklığı başa gelebilecek en kötü olaydı çünkü tıkalı pimaş bulunana kadar her yer kırılıp dökülürdü bu da vakit ve nakit kaybına yol açardı. Evinizin inşaat alanına dönmesi ve bu sürecin oldukça uzun bir zaman gerektirmesi psikolojik olarak da maddi olarak da oldukça yıpratıcı bir süreci beraberinde getirmekteydi. Ancak teknolojinin her alanda gelişmesinin yardımı ile tesisat sektörü de nasibini fazlası ile almış durumda. Son zamanlarda gelişen teknolojinin sektöre sağladığı yenilikleri bünyesinde bulunduran firmalar sayesinde bu gibi pimaş tıkanıklıkları kırmadan da giderilebilmekte. Bu cihazlar özel olarak eğitim almış personel tarafından kullanılmaktadır. Bir diğer adı da kanal açma makinesi olan bu cihazlar pimaşta tıkanmaya sebep olan atıkları parçalayıp kanal borusuna gitmesini sağlar.

Tıkanıklıklar için özel olarak tasarlanmış olan bu cihazlar boruların içine ve yüzeyine hiçbir şekilde zarar vermeden tıkalı alanı tespit edip temizler. Daha önceki yıllarda pimaşlardaki tıkanıklıklar gözle tespit etmeye çalışıldığı için evin içi adeta inşaat alanına dönerdi. Çünkü sorun giderildikten sonra tesisatçılar yerini fayans ustalarına bırakırdı. Şimdi ise modern cihaz kullanımı sayesinde robot cihazlar tıkalı pimaşın içine gönderilmekte, bu yöntem ile pimaşlar kırılmadan açılmakta

Kırmadan Pimaş Açma İşleminin Yöntemleri
Tıkalı pimaş açmada farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki tıkanıklığa neden olan cismin boru içerisinde parçalanması ve pimaştan uzaklaştırılmasıdır. Fakat tıkanıklığa neden olan parçalanamayacak bir madde ise bu kez ikinci yöntem devreye girer yani çekirdek çıkarılması işlemi uygulanır. Bu uygulama cihazın üzerindeki helezon yaylar kullanılarak yapılır. Bu yaylar maddeyi çekerek dışarıya çıkmasını sağlar. Bir diğer yöntem ise yüksek basınçlı su kullanılarak temizleme yöntemidir. Bu yöntem uygulanırken ise yüksek basınçlı su jetleri kullanılmaktadır. Fakat bu işlemin uygulanabilmesi için tıkanıklığa sebep olan madden yüksek basınçlı borunun içerisinden uzaklaştırılabilir olması gerekmektedir. Robot cihazlar sayesinde pimaş açma işlemi gerçekleştirildikten sonra borunun içerisi yıkanmakta ve daha sonra da görüntüleme cihazı kullanılarak tekrar kontrol edilmektedir. Kontrol sonrasında tıkanıklığın oluştuğu alanda maddenin kalıntısına rastlanması halinde ise açma işlemi tekrarlanmaktadır.

Pimaş Açarken Kullanılan Kimyasal Maddeler Güvenli mi?
Pimaş açıcı adı verilen kimyasallar özel olarak geliştirilmiştir. Lavabo açıcılar gibi kimyasallardan farklı yapıya sahiptir. Fakat bu maddeler her tıkanıklıkta kullanılmamalıdır çünkü bazı sakıncaları da bulunmaktadır. En belirgin sakıncası ise pimaşın bağlantı yerlerindeki contaların özelliğini kaybetmesidir. Contalar zarar görürse su sızıntıları başlar. Bu sebeple her tıkanıklıkta kimyasal kullanımına başvuran tesisatçılara güvenilmemesi gerektiği bilinmelidir.

Pimaş tıkanıklığı sorunu ile karşılaştığınız takdirde çalışacağınız firmayı seçerken titiz davranmaya dikkat etmelisiniz. Uzman çalışma personeli ile hizmet veren profesyonel kuruluşlar sizler için bu süreci en sancısız hale geçirmek için çalışmaktadır.

Her türlü doğalgaz, su tesisatı, sıhhi tesisat kurulum, montaj, bakım, onarım sorunlarınızda (İstanbul Anadolu Yakasındaki tüm ilçelerde ve mahallelerde) 7 gün 24 saat 0216 332 79 84 ve 0533 480 92 86 numaralı irtibat numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.